Podstawy żywienia koni

25 lutego 2016 • O wszystkim, Zdrowie, Zwierzęta • Views: 2094

Odpowiednie żywienie koni to podstawa, aby uzyskać dobre wyniki hodowlane. Kiepska pasza lub zbyty mała jej ilość sprawia, że klacze wydają słabe potomstwo, a ogiery tracą na wartości, jeśli chodzi o przekazanie silnego materiału genetycznego potomstwu.

Odpowiednia pasza dla konia

Rodzaj paszy oraz jej ilość powinna być dostosowana do wieku konia, jego aktywności oraz do pory roku. W zimie konie powinny otrzymywać więcej pożywienia niż latem, gdyż jest to konieczne do utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała. Jeśli koń będzie otrzymywał zbyt mało paszy, szybko stanie się wychudzony i niezdolny do jakiejkolwiek pracy. Latem konie doskonale żywią się same, o ile mają zapewniony dostęp do odpowiedniej powierzchni pastwiska ze świeżą trawą. Zimą należy podawać zielone kiszonki oraz inne pasze dostosowane do indywidualnych potrzeb konia.

polecane-zywienie-konia

Automatyczne poidło dla konia

Oprócz pożywienia koń powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość wody. Dorosłe zwierzę może wypijać nawet 50 litrów wody dziennie, warto o tym pamiętać szczególnie latem, podczas upałów. Koń, który pracuje, mocno się poci i należy tę wodę uzupełniać. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie w końskich boksach automatycznych poideł. Jeśli jest to niemożliwe, konia należy poić co najmniej trzy razy dziennie. Trzeba przy tym pamiętać, by woda nie była zbyt chłodna oraz by nie poić koni bezpośrednio po zakończeniu przez nie ciężkiej pracy. Należy odczekać co najmniej pół godziny.

Tags: ,

Comments are closed.