Piece wolnostojące czyli popularne kozy

27 maja 2019 • Dom, wnętrze, wyposażenie • Views: 15398

Dzięki niewielkiej formie piece wolnostojące sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu – ogrzeją je i stworzą przytulną, domową atmosferę. Ich montaż nie jest skomplikowany, ale dla bezpieczeństwa warto skorzystać z pomocy specjalisty. Zobacz dlaczego warto postawić na tak zwane kozy.

Ponadczasowy piec koza

Koza to inna nazwa na klasyczny, ale niezwykle stylowy piec wolnostojący, nie wymagający przytwierdzania do ściany. Najczęściej wykonuje się je ze stali lub masywnego żeliwa, które wykazują odporność na bardzo wysokie temperatury. Niekiedy konstrukcję uzupełnia się o ceramiczne płytki, które wizualnie ocieplają ciężki, surowy metal. Ochronę przed żarem gwarantują szklane lub dopasowane do reszty obudowy drzwiczki. W nowoczesnej odsłonie piece kozy pasują zarówno do tradycyjnie urządzonych wnętrz, jak i do eleganckich, minimalistycznych aranżacji. Ich najważniejszą funkcją jest oczywiście zapewnienie przyjemnego ciepła, ale zalet takiego rozwiązania okazuje się dużo więcej.

Zalety piecyków wolnostojących

Do najważniejszych walorów pieca wolnostojącego zaliczyć należy łatwość montażu oraz demontażu. W pomieszczeniu musi znajdować się drożny przewód kominowy, by zapewnić bezpieczne odprowadzanie dymu i to właściwie jedyny wymóg, jaki koniecznie musi spełnić dane wnętrze. Piece wolnostojące kozy mają tę przewagę nad stacjonarnymi kominkami, że można je w każdej chwili przestawić. Dodatkowo cała konstrukcja wydaje się dużo lżejsza i delikatniejsza, przez co sprawdzą się nawet w niewielkich domach. Warto wspomnieć także o szybkości, z jaką żeliwne piecyki oddają ciepło. Właściwie wystarczy chwila, by urządzenie zaczęło ogrzewać przestrzeń.

Piece wolnostojące – czym palić?

Piece wolnostojące wydają się jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, ponieważ do ich opalania wystarczy drewno lub tak zwany pellet, drewniany żwirek. Przed zakupem konkretnego modelu kozy warto dowiedzieć się, jaką wydajność gwarantuje producent. Wpływ na długość palenia, a co się z tym wiąże – długość emisji ciepła, ma przede wszystkim pojemność komory. Ważna jest także gramatura urządzenia – im cięższe, tym prawdopodobnie dłużej będzie ogrzewać.

Więcej na: https://kominki.ratur.com.pl/88-piece-wolnostojace

Tags: ,

Comments are closed.