Nowoczesne aranżacje sypialni – jak to zrobić?

Nowoczesna sypialnia, bezgłowie z płyty

5 kwietnia 2022 • Dom, wnętrze, wyposażenie, O wszystkim, Zakupy, zachcianki, marzenia • Views: 567

Sypialnia w stylu nowoczesnym to przestrzeń nastawiona na maksymalizacje komfortu użytkowania. Jak ją urządzić?…

Zasada pierwsza: prostota i funkcjonalność

Nowoczesną sypialnię cechuje przede wszystkim minimalistyczny wystrój. Jest to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, jeśli chodzi o współczesne aranżacje. Promowane są wnętrza przestrzenne, w których można poczuć się swobodnie. Ilość mebli czy bibelotów ograniczona jest do minimum.

By zachować wrażenie uporządkowania i przestronności, architekci wnętrz proponują wykorzystanie rozbudowanych meblościanek. Ich bryły są najczęściej jednorodne. Składają się one z płaskich, monochromatycznych powierzchni.

 Zasada druga: tworzywa sztuczne, drewno i stal

Najczęściej wykorzystywanymi surowcami są tworzywa sztuczne, z których wykonuje się rozbudowane i lśniące powierzchnie. Z tworzyw sztucznych wykonuje się również bibeloty, ramy luster i rozmaite dekoracje. Inny modnym, wykorzystywanym współcześnie tworzywem, jest drewno. W aranżacji sypialni drewno najczęściej – jeśli w ogóle- występuje bardziej w charakterze akcentu niż głównego elementu, z którego wykonane są przedmioty użytkowe czy większe elementy aranżacji. Podobną rolę pełni również metal. Nadaje on wnętrzom nieco industrialny charakter.

Zasada trzecia: łóżko w centrum

Sypialnia  jest miejscem, w którym najważniejszym sprzętem jest rzecz jasna łóżko. W nowoczesnych aranżacjach sypialni jest to miejsce szczególnie podkreślone. Łóżka są duże, najczęściej o masywnych stelażach. Znajdują się najczęściej w samym centrum pokoju. Dekoratorzy wnętrz często okładają łóżka dekoracyjnymi poduszkami. Odpowiednio dobrane kolorytem poduszki stanowią często ważny element dekoracyjny wnętrza.

Zasada czwarta: czerń, biel i chłodne odcienie

Jeśli chodzi o aranżacje sypialni, obecnie modne są kolory chłodne i stonowane. Wykorzystuje się zarówno odcienie pastelowe, jak i te bardziej zdecydowane w kolorycie. Unika się kolorów zbyt żywych, nasyconych. Modne są nawet ściany całkiem czarne. Często wykorzystywany jest kontrast czerni i bieli. Czarne ściany są często łączone z białymi meblami. Z kolei biel ścian łączona jest z czarnymi elementami aranżacji, którymi mogą być również meble. Modny jest kolor szary. Odpowiednio dobrane i zestawione odcienie pastelowych barw, również samych szarości, nadają wnętrzu elegancji.

Zasada piąta: styl glamour, czyli przepych pod kontrolą

Jasnym jest, że minimalizm, związany z  nowocześnie urządzoną sypialnią nie każdemu przypadnie do gustu. Nacisk na to, by wnętrza były przestronne i ubogie w bibeloty, może wywołać odruch buntu u osób, które cenią wnętrza przytulne i bardziej tradycyjnie urządzone. Dla takich osób wyjściem z sytuacji może być wzbogacenie nowoczesnego wnętrza o styl glamour. Dodaje on surowemu wnętrzu bardziej spersonalizowanego charakteru. Sprawia, że pokój, urządzony w stylu nowoczesnym, przestaje przypominać hotelowe wnętrze.

Z racji tego, że rzeczy osobistych z reguły nie widać, bo schowane są w zakamarkach szaf, w sypialni tworzy się atmosfera bezosobowości. Sytuację może zmienić nieco użycie elementów stylu glamour, czyli na przykład zamkniętych w ozdobnych ramach luster lub kryształowych żyrandoli. I chociaż styl glamour może być kiczowaty, w połączeniu z minimalizmem daje ciekawy efekt. Surowe wnętrze nabiera dzięki niemu pewnej przytulności.

Zasada piąta: designerskie bibeloty

Minimalizm, związany z nowoczesnym  wystrojem sypialni związany jest również z tym, że na półkach nie piętrzą się stosy bibelotów. Zasadą jest to, że elementy dekoracyjne są nieliczne i wpisują się z reguły w gamę kolorystyczną (tutaj więcej o kolorach w sypialni), obecną w danym pomieszczeniu. Bibeloty dobiera się starannie. Jest ich mało. Niekiedy nawet zupełny ich brak sprawia, że ich funkcję przejmują przedmioty użytkowe, na przykład stylowe lampki nocne. Bibeloty w nowoczesnej sypialni albo są proste i przybierają formę na przykład różnej wielkości rzeźb ceramicznych, albo są w stylu glamour i nadają wnętrzu luksusowego charakteru.

Brudny róż w sypialni nowoczesnej

 Zasada szósta: dekoracyjność wnętrza

Paradoksem, związanym ze stylem nowoczesnym w sypialni jest to, że samo wnętrze ma dekoracyjny charakter. Zwykłe elementy wystroju, połączone razem, nadają wnętrzu eleganckiego, wręcz luksusowego charakteru. To, czego nie zyskalibyśmy dzięki przeładowaniu elementami w stylu glamour, staje się możliwe do uzyskania przez wykorzystanie banalnie prostych pomysłów. W eleganckim wnętrzu zbyt duża ilość dodatków czy po prostu dekoracji, psuje efekt całości.

Dobrze wykorzystany styl nowoczesny w sypialni to bezpretensjonalność, wygoda i poczucie tego, że w pokoju łatwo się sprząta. W dobrze urządzonym wnętrzu tego typu nie ma nic zbędnego, a dodanie dekoracji zaburza wewnętrzny porządek. Przeładowane wnętrze przestaje być eleganckie.

Zasada siódma: łatwość porządkowania

Niekwestionowaną zaletą wnętrz tego typu jest ich funkcjonalność. Łatwość porządkowania zapewniają przestronne szafy i inne meble, w których można schować swoje rzeczy. Meble są nieliczne i ich zamknięty charakter sprawia, że nie prezentujemy gościom, odwiedzającym dom, co w nich trzymamy. Wszystkie rzeczy osobiste łatwo jest schować a sam pokój, dzięki temu, że nie trzymamy niemal niczego na wierzchu, doskonale  nadaje się do szybkiego i skutecznego wysprzątania. Ponieważ wnętrza tego typu są z reguły przestronne, zarówno sprzątanie ich, jak i utrzymywanie porządku, jest łatwiejsze niż we wnętrzach o tradycyjnym wystroju. I to jest ich niewątpliwą zaleta.

Tags: , , , ,

Comments are closed.