Jak dobrze pomalować sufit.

malowanie sufitu

26 października 2018 • Dom, wnętrze, wyposażenie • Views: 1043

Malowanie sufitu nie takie proste

Profesjonalny malarz zawsze stosuje podstawowe wskazówki, dotyczące malowania sufitów. Warto sprawdzić, czy stosuje odpowiednie zalecenia i sztuczki. Znaczenie ma przede wszystkim podkład blokujący plamy i zakrywający wady. Przecieki z dachu, przepełnione zlewozmywaki, dym tytoniowy i duże wycieki mogą pozostawiać brzydkie plamy na suficie lub obskurne ślady. Nie da się ich ukryć za pomocą zwykłej, starej farby.

Plamy na suficie

Możemy jednak pokryć plamy odpowiednią warstwą podkładu, który ją zablokuje. Dzięki temu nasze problemy się skończą. Tradycyjnym, ulubionym rozwiązaniem wielu malarzy jest biały, pigmentowy szelak. Możemy kupić puszki z natryskowym szelakiem, ale problem jest taki, że łatwiej jest go zazwyczaj zmyć. Dobry malarz nie zapomni zabrać ze sobą trochę amoniaku lub denaturatu, aby wyczyścić pędzel. Jeśli maluje sufit, który jest żółty od dymu tytoniowego, nałoży warstwę szelaku na całym suficie przed pomalowaniem lateksem. Z upływem czasu i kiedy warstwy farby się nagromadzą, mogą pojawić się nierówności na suficie. Jeżeli taki sufit nie ma tekstury, dobry malarz  rozpocznie szybkie szlifowanie jednorazowe papierem ściernym o 100-ziarnistej powierzchni. Dzięki temu farba później zostanie nałożona idealnie i lepiej też się zwiąże. Najłatwiej jest użyć w takim przypadku drążka szlifierskiego. Po zakończeniu szlifowania, malarz przetrze sufit wilgotną gąbką, aby pozbyć się kurzu.

Malowanie sufitu przez profesjonalistów

Malarz powinien delikatnie malować krawędzie sufitu . Powinien podzielić je na kilka odcinków i malować je po kolei, aby uzyskać równomierny efekt. Jest kilka sztuczek, aby uzyskać gładką, jednolitą warstwę farby na suficie. Najpierw malarz powinien pracować w sekcjach o powierzchni 150-185 cm kwadratowych. Będzie poruszał się szybko od jednej sekcji do drugiej, aby być pewnym, że farba wzdłuż krawędzi nie wyschnie, zanim przejdzie do kolejnej sekcji. Taki proces nazywany jest utrzymywaniem mokrej krawędzi i jest kluczem do uniknięcia śladów okrążeń. Jeśli będzie chciał uzyskać najlepszy efekt, będzie natychmiast przechodził do każdej kolejnej sekcji pod kątem prostym do pierwszego kierunku malowania.

Ile kosztuje malowanie sufitu przez malarza

Profesjonalny malarz będzie pamiętał, że najlepsze efekty uzyska, stosując odpowiednią farbę do sufitów. Nie powinna się ona rozpryskiwać, powoli wysycha i jest matowa, a nie błyszcząca. Większość farb sufitowych posiada właśnie te cechy. I oczywiście, jeśli chcemy, nie musi wcale wybrać białej farby. Malarz o odpowiednich kwalifikacjach i sporym doświadczeniu będzie pamiętał o tych podstawowych zasadach.

 

Tags: , ,

Comments are closed.