Czy warto zasiać jęczmień jary?

jęczmień jary

6 lutego 2020 • O wszystkim • Views: 547

Jak przygotować pole pod siew jęczmienia jarego

Jeżeli posiadamy własne pole, na pewno nie chcemy, aby było bezużyteczne. Dobrym pomysłem jest zagospodarowanie odpowiedniej ilości ziemi pod uprawy. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że decyzja odnośnie tego, co będziemy uprawiać jest niezwykle istotna. Jeśli jesteśmy doświadczonymi rolnikami – warto postawić na opłacalne rośliny, które wymagają nieco więcej wkładu.

Na jaką uprawę zdecydować się na swoim polu?

Ciągłe nawożenie nie będzie wówczas dla nas problemem, bo wiemy jak to robić, aby było dobrze. Jeśli jednak nasze doświadczenie jest nieco mniejsze, wybierzmy takie rośliny, które nie wymagają zbyt dużej ilości pracy aby uniknąć ciągłego myślenia o tym, co robimy źle a co dobrze. Zastanówmy się też, na jaki wkład finansowy jesteśmy gotowi. Pamiętajmy, że bywa tak, że plony nie są zbyt obfite, a wkład duży. Trzeba zdawać sobie sprawę z ewentualnych niepowodzeń. Oprócz tego pomyślmy, na jakie rośliny jest aktualnie duże zapotrzebowanie i spróbujmy zasiać właśnie je. Pomoże nam to uniknąć problemów ze sprzedażą. Rozglądnijmy się też za skupem roślin w naszej okolicy. I do dzieła!

 

A może zdecydować się na jęczmień jary?

Jednym z rozwiązań są nasiona jęczmienia jarego – doskonały pomysł, który przy odpowiedniej uprawie, pozwoli nam na obfite zbiory. Taki jęczmień jest co prawda wrażliwy na niższe temperatury, dlatego wymaga pewnego rodzaju wspomagania i ciągłej uwagi. Źle znosi także nadmiar lub niedobór wody, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie kontrola podlewania. Musimy także pamiętać o nawożeniu. Jeśli gleba jest kwaśna, trzeba stosować wapno węglanowe. Natomiast jeśli gleba ma w sobie mało magnezu, należy uzupełniać ją w wapno magnezowe. Warto także nawozić glebę przed siewem ziarna – najlepiej około 10 dni przed. Zaleca się jednak małe dawki nawozów, aby nie zniszczyć jakości. Mimo że jęczmień jary bywa dość wymagający, to jest bardzo opłacalną opcją, na którą decyduje się duża ilość osób.

Przeczytaj więcej na: http://nasionawronkowski.pl/jeczmien-jary/

Tags:

Comments are closed.