Autopiloty łodzi i akcesoria do nich

autopiloty łodzi i jachtów

16 grudnia 2021 • Sport, wypoczynek, turystyka • Views: 269

Czasami z różnych względów konieczne jest odejść od steru. W takiej sytuacji najlepszym przyjacielem sternika okazuje się byćautopilot łodzi. Umożliwia on utrzymanie zadanego kursu w chwili, gdy musimy zająć się czymś innym, ale również w trudnych warunkach pogodowych. Autopiloty na łódź dzielą się na pokładowe: montowane na koło sterowe i rumplowe oraz na montowane pod pokładem. Najpopularniejsze urządzenia to obecnie te montowane pod pokładami.

Budowa autopilota montowanego pod pokładem

Autopilot jachtu składa się z kilku komponentów. Na pokładzie zazwyczaj znajduje się panel kontrolny oraz czasami pilot do autopilota. Sercem systemu jest zamontowany pod pokładem żyrokompas elektroniczny lub zwykły kompas i jednostka obliczeniowa. Autopiloty na jacht posiadają również siłownik autopilota oraz wskaźnik wychylenia steru, powiązane z układami wychylenia płetwy sterowej.

Tryby pracy autopilota łodzi

Autopilot łodzi może pracować w dwóch trybach. Pierwszy z nich to tryb kompasowy. Jest one zdecydowanie najczęściej wykorzystywany. W tym trybie urządzenia pilotujące mają za zadanie po prostu utrzymać kurs kompasowy.

Drugi tryb w jakim może pracować to tryb wiatrowy. W tym trybie musi on utrzymać zadany wcześniej kąt do wiatru pozornego. Aby realizować to drugie zadanie autopiloty na łódź muszą mieć możliwość utrzymywania informacji ze wskaźnika wiatru.

Czy autopilot jachtów zawsze działa?

Autopilot jak każda elektronika bywa zawodny. Przyczyn dlaczego urządzenie nie trzyma kursu może być wiele. Wystarczy nawet zła kalibracja kompasu. Czasami jest ustawione na zbyt dużą czułość, co powoduje że gwałtownie reaguje ono nawet na niewielkie zmiany kursu, co nie jest potrzebne.

Często zdarza się, że autopiloty na łódź nie działają przy zbyt dużej fali albo przy zbyt małej prędkości. Siłowniki autopilota potrzebują energii do działania, jeśli z jakiegoś powodu pobierają jej zbyt dużo może to upośledzać prawidłową pracę urządzenia. Może również nie działać przez nieprawidłową pracę jednostki sterującej.

Zobacz w sklepie: https://kompasyachting.pl/?product_cat=autopiloty

Tags:

Comments are closed.