A czas wolny spędzam tak!

9 marca 2015 • Sport, wypoczynek, turystyka • Views: 1812

Uwielbiam jazdę konną. Zaraziłam się nią już w czasach szkoły podstawowej. Później w szkole pomagałam w stajni, gdzie nauczyłam się podstawowej terminologii jeśli chodzi o odżywianie, opiekę medyczną konia. Od czasu do czasu będę więc pisać o tych zwierzakach. Dziś zacznę od tematu sieczek, które moim zdaniem są podstawowym elementem odżywiania konia.

Jaka sieczka będzie najlepsza dla Twojego konia

Sieczka to dla wielu koni nie tylko smakołyk ale też sposób na utrzymanie długiego zdrowia i wspaniałej kondycji fizycznej. Przed zakupem spośród szerokiego spektrum sieczek warto zdiagnozować jaka sieczka będzie dla naszego konia najlepsza. Jeżeli nasz koń nie jest poddawany ciężkiej pracy i długo pozostaje w spoczynku, to polecamy stosowanie sieczki, która zapewni długie uwalnianie energii oraz nie dużą ilość białka.

Kiedy stosować sieczkę dla konia

Nie spowoduje to zapasanie się naszego pupila. Taka sieczka jest lubiana przez wybredne konie, a wiemy że i z dobraniem odpowiedniego smaku niektórzy mają problemy. Polecamy stosować ją jako dodatek do pasz treściwych oraz jako uzupełnienie diety w siano. Przy podawaniu naszemu koniowi sieczki należy uwzględnić również kwestię dostarczania odpowiedniej ilości witamin oraz koncentratu paszowego. Taka sieczka przeważnie zawiera w sobie około 8% białka oraz 32% włókna. Jako pasza treściwa polecamy dawkowanie w granicach: 2 kilogramy dla konia o średniej masie 500 kilogramów, oraz 1 kilogram paszy dla konia do 300 kilogramów.

Dalsze przemyślenia i moja wiedza odnośnie żywienia koni pojawi się niebawem 🙂

One Response to A czas wolny spędzam tak!

  1. Alina napisał(a):

    Co do dawkowania paszy dla koni to nie do końca mogę się zgodzić. Ale to chyba zależy też od rasy, o czym tutaj nie wspomniano. Zdrowy dorosły koń o takiej masie może zjeść nawet do 3 kg paszy. Wszystko zależy od wykonywanego wysiłku. Tak i człowiek 🙂