A czas wolny spędzam tak!

9 marca 2015 • Sport, wypoczynek, turystyka • Views: 1221

Uwielbiam jazdę konną. Zaraziłam się nią już w czasach szkoły podstawowej. Później w szkole pomagałam w stajni, gdzie nauczyłam się podstawowej terminologii jeśli chodzi o odżywianie, opiekę medyczną konia. Od czasu do czasu będę więc pisać o tych zwierzakach. Dziś zacznę od tematu sieczek, które moim zdaniem są podstawowym elementem odżywiania konia.

Sieczka to dla wielu koni nie tylko smakołyk ale też sposób na utrzymanie długiego zdrowia i wspaniałej kondycji fizycznej. Przed zakupem spośród szerokiego spektrum sieczek warto zdiagnozować jaka sieczka będzie dla naszego konia najlepsza. Jeżeli nasz koń nie jest poddawany ciężkiej pracy i długo pozostaje w spoczynku, to polecamy stosowanie sieczki, która zapewni długie uwalnianie energii oraz nie dużą ilość białka.

Nie spowoduje to zapasanie się naszego pupila. Taka sieczka jest lubiana przez wybredne konie, a wiemy że i z dobraniem odpowiedniego smaku niektórzy mają problemy. Polecamy stosować ją jako dodatek do pasz treściwych oraz jako uzupełnienie diety w siano. Przy podawaniu naszemu koniowi sieczki należy uwzględnić również kwestię dostarczania odpowiedniej ilości witamin oraz koncentratu paszowego. Taka sieczka przeważnie zawiera w sobie około 8% białka oraz 32% włókna. Jako pasza treściwa polecamy dawkowanie w granicach: 2 kilogramy dla konia o średniej masie 500 kilogramów, oraz 1 kilogram paszy dla konia do 300 kilogramów.

Dalsze przemyślenia i moja wiedza odnośnie żywienia koni pojawi się niebawem 🙂

Źródło: żywienie koni Optifeed

One Response to A czas wolny spędzam tak!

  1. Alina napisał(a):

    Co do dawkowania paszy dla koni to nie do końca mogę się zgodzić. Ale to chyba zależy też od rasy, o czym tutaj nie wspomniano. Zdrowy dorosły koń o takiej masie może zjeść nawet do 3 kg paszy. Wszystko zależy od wykonywanego wysiłku. Tak i człowiek 🙂